Arukshan, Silva champion swimmers at U-19 Junior Nationals: Ananda, Mahamaya emerge overall champions | Sunday Observer

Arukshan, Silva champion swimmers at U-19 Junior Nationals: Ananda, Mahamaya emerge overall champions

Sadem Senaratne of Ananda College Colombo in action . Pic : Sudam Gunasinghe
Sadem Senaratne of Ananda College Colombo in action . Pic : Sudam Gunasinghe

Ananda College, Colombo and Mahamaya, Kandy emerged overall champions at the Junior National Under-19 Aquatics Championship concluded at Sugathadasa Stadium, Colombo yesterday.

Ananda, with a rich tally of 249 points, did well to take a commanding lead in the boys section of the three-day championship. St. Joseph’s finished runners up with 207 points while Lyceum International School, Wattala finished third with 129 points.Trinity College, Kandy finished fourth in the overall boys championship with 116 points, followed by Killer Whales AC (110), followed by Royal (66), St. Peter’s (50), Nalanda (48), Colombo International School (35) and Gateway, Colombo (30).

In the girls’ championship, Mahamaya had a good 30-point lead over their closest rivals Sirimavo Balika to win the overall title with 251 points. In the second place with 221 points was Sirimavo Balika with Visakha finishing third with 209 points.

Lyceum, Wattala finished fourth in the girls championship with 138 points, followed by Musaeus College (81), Lyceum, Nugegoda (36), Killer Wales (31), Gateway Colombo (27), Hillwood (27) and Ave Maria – Negombo (24). Pavalachandran Arukshan of Killer Whales Aquatic Club and J.U.I.Silva of Mahamaya emerged champion swimmers in boys and girls categories respectively.

Arukshan survived a tense finish in securing the top spot in the boys section with 19 points. His closest rival Akalanka Peiris of St. Peter’s College was only a solitary point behind in aggregating 18 points. C.R. Yogarathnam of St. Anthony’s College, Katugastota finished third with 15

points, followed by B. Dilanka Shehan of Nalanda (12) and M. Pramodith Cooray (11).

Silva had a tense finish to become the best swimmer in the girls’ category with only a one point lead. She had a total of 22 points, closely followed by Vinoli Kaluarachchi of Sirimavo who finished second with 21 points.

In the third place of the girls individual rankings was Ramudi Samarakoon with 15 points, followed by Dilrukshi Perera (Hillwood, Kandy – 12),

Thimali Bandara (Lyceum, Wattala – 11), Naveesha Karunanayake (Killer Whales AC – 11) and Shanali Perera (Lyceum, Nugegoda – 11).

The event was organized by the Sri Lanka Aquatic Sports Union which has done a tremendous job in rearranging its age group structure to fall in line with the international events structure.

In keeping with the international structure, the Under-19 Junior National Championship was organized by the SLASU. With the intension of improving the standard of the meet, only the swimmers who have gained national qualification cut off standards were allowed to compete at the meet.

Final Results:

Boys:

200m backstroke: Shevinda de Silva (St. Joseph’s) 2:20.81, 2. S.M. Mallawarachchi (Ananda) 2:21.68, 3. Praveen Induruwage (St. Joseph’s) 2:26.82.

800m freestyle relay: 1. Ananda - 8:46.97, 2. St. Josehph’s - 8:47.23, 3.Trinity - 8:57.82.

200m LC Meter freestyle relay: 1. Ananda (1:45.60), 2. Trinity (1:46.94),3. St. Joseph’s (1:47.14).

400m LC Meter freestyle: 1. B. Dilanka Shehan (NCC) 4:17.14, 2. Kavin Weerasinghe (CIS) 4:22.22, 3. M. Pramodith Cooray (Ananda) 4:33.12.

200m LC Meter individual medley: 1. Pavalachandran Arukshan (Killer WhalesAC) 2:22.52, 2. Avon Dikdeniya (Trinity) 2:27.10, 3. Nileesha Deshanjana (NCC) 2:28.29.

50m freestyle: 1. Kavindra Nugawela (KWA) 24.71, 2. Dianka Dharmapriya(Killer Whales AC) 24.71 (both joint first with identical timing), 3.Rakitha de Silva (Lyceum, Wattala) 25.04.

200m breaststroke: 1. C.R. Yogarathnam (St.Anthony’s, Katugastota) 2:36.10,2. Diluk Jayathillake (Lyceum, Wattala) 2:36.55, 3. Pavalachandran Arukshan (KWA) 2:41.44.

100m butterfly: 1. Sandev Senaratne (Ananda) 1:01.45, 2. S.A. Weerasinghe (Ananda) 1:01.72, 3. Dhinal Weerasinghe (CIS) 1:01.81.

50m backstroke: 1. Akalanka Peiris (St.Peter’s) 27.26, 2. Praveen Induruwage (St. Joseph’s) 29.35, 3. Shevinda de Silva (St. Joseph’s) 29.37.

400m medley relay: 1. Lyceum, Wattala – 4:26.28, 2. Ananda – 4:26.40, 3.St. Joseph’s – 4:27.41.

200m medley relay: 1. St. Joseph’s – 1:56.92, 2. Ananda – 1:57.09, 3.Lyceum, Wattala – 1:58.04.

800m freestyle: 1. B. Dilanka Shehan (NCC) 9:35.95, 2. M. Pramodith Cooray (Ananda) 9:40.97, 3. Dishene Ranaweera (St. Joseph’s) 9:44.14.

400m individual medley: 1. Pavalachandran Arukshan (KWA) 5:07.68, 2. M.Pramodith Cooray (Ananda) 5:18.80, 3. Dishene Ranaeera (St. Joseph’s)5:22.72.

Girls:

200m backstroke 1. Vinoli Kaluarachchi (Sirimavo) 2:37.99, 2 . Shenali Weerawansa (AMCN) 2:42.70, 3. Ganga Seneviratne (Visakha) 2:46.94.

800m freestyle relay: 1. Visakha Vidyalaya - 9:50.83, 2. Sirimavo Balika- 9:57.30, 3. Lyceum – Wattala - 10:16.21.

200m LC Meter freestyle relay: 1. Sirimavo BBV (2:00.27), 2. Mahamaya,Kandy (2:06.37), 3. Lyceum IS, Wattala (2:08.13).

400m LC Meter freestyle: 1. J.U.I. Silva (Mahamaya) 4:51.76, 2. Ananya Kalyanasundaram (Lyceum, Wattala) 5:08.72, 3. Ganga Seneviratne (Visakha) 5:13.64.

200m LC Meter individual medley: 1. Naveesha Karunanayake (Killer Whales AC), 2:37.69, 2. Thimali Bandara (Lyceum, Wattala) 2:38.00, 3. Shanali Perera (Lyceum, Nugegoda) 2:42.85.

50m freestyle: 1. Hilrukshi Perera (Hillwood, Kandy) 28.04, 2. Sandu Savindi (Visakha) 28.44, 3. Shehanthi Gunawardena (Visakha) 28.60. 200m breaststroke: 1. Ramudi Samarakoon (Visakha) 2:48.71, 2. Shanali Perera (Lyceum, Nugegoda) 2:57.94, 3. Monali Weerakkody (GCC) 3:04.98.

100m butterfly: 1. Thimali Bandara (Lyceum, Wattala) 1:11.37, 2. Shenali Herath (Sirimavo BV) 1:13.02, 3. Nabashie Perera (Sirimavo BV) 1:13.14.

50m backstroke: 1. Vinoli Kaluarachchi (Sirimavo BV) 31.66, 2. Onethra Weerasinghe (Mahamaya) 32.47, 3. Naveesha Karunanayake (KWA) 32.79.

400m medley relay: 1. Sirimavo BV – 5:00.48, 2. Mahamaya Girls ‘B’ –5:10.93, 3. Mahamaya Girls ‘A’ – 5:13.55.

200m medley relay: 1. Sirimavo BV – 2:15.30, 2. Mahamaya, Kandy – 2:19.35, 3. Visakha – 2:23.31.

400m individual medley: 1. J.U.I. Silva (Mahamaya) 5:46.42, 2. S.K.S.

Biyanka (DCA) 6:01.28, 3. Lakshika Sudasinghe (SDCA) 6:08.01. 

Comments

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.