Western Province athletes light up gloomy Badulla | Sunday Observer

Western Province athletes light up gloomy Badulla

The 45th National Sports Festival was concluded over the weekend under very difficult conditions at the Vincent Dias Stadium in Badulla as rain prevailed on all three days.

Western Province with a tally of 258 medals (99 gold,78 silver, 81bronze) dominated the Games to carry away the Championship for the year 2019 and the highlight of the Games was that both Best Athletes Men and Women were produced by Western Province for which they were highly recognized and were awarded with cars for the first time.

This was made possible with assistance coming from Sri Lanka Cricket which made a donation of Rs.2 million. The wet weather conditions hampered all athletes from reaching their expected performances and none of the competitors were able to even come up to their personal bests.

RESULTS

Pole Vault Women: 1. J. Anitha NP (3.30m), 2. W.I. Udeni Silva WP (3.10m), 3. K.L.S.K Perera WP (3.00m)

Shot Putt Women: 1. M.N.D. Muthunayake CP (12.19m), 2. P.A. Prinyangika Kumari SP (12.08m), 3. P.P.S. Clarens UVA (11.37m)

Hammer Throw Men: 1. M.D.R. Sisira Kumara SP (47.67m), 2. K.K.D.M. Dharmasena SGP (45.74m), 3. W.G.S.R. Kumarasiri NCP (44.95m)

Long Jump Women: 1. Anjani Pulwansa WP (6.96m), 2. W.V.L. Sugandhi WP (5.76m), 3. S.H. Henderson WP (6.67m)

Long Jump Men: 1. J.H.G. Sampath Uva (7.34m), 2. W.A. Amila Jayasiri NWP (7..32m), 3. K.K.M.K.Karunasekera NWP (7.29m)

High Jump Men: 1. U Thiwanka Perera WP (2.12m), 2. K.C.L. Mendis SP (2.10m), 3. P.S. Tharuka Fernando NWP (2.01m)

400m Hurdles Women: 1. G.A. Shama Dulani SP (1.02.05), 2. T.G N. D. Wickramasinghe NWP (1.02.36), 3. N.D.G.N. Lakmali SP (1.02.55)

400 Hurdles Men: 1. A.L.A.I. Rathnasena SGP (54.05) 2. A.L.A.T. Rathnasena SP (54.43), 3. K.A.R.Madushan SP (54.78)

200m Women: 1. D.T. Amasha de Silva CP (25.00), 2. S.H Henderson WP (25.2), 3. F.S. Yamick CP (25.5)

200m Men: 1. K.S.L. Wickramasinghe SP (21.89), 2. P.AC.L. Kumara NCP (22.15), 3. M.G.D.D.M. Silva CP (22.15)

10000m Men: 1. R.M.S. Pushpakumara WP (31.25.56), 2. K Sannimugeshwaran CP (31.25.59), 3. Upul Kumara UVA (31.25.66)

5000m Women: 1. H.M.N.M. Nandasena EP (17.40.17), 2. A.N.L. Ariyadasa SGP (1747.46, 3. W.M.P.N. Kumari CP (17.47.61)

800m Women: 1. K.G.D.M.S. Kumarasinghe CP (2.10.26), 2. W.P.E.R. Dulakshi SP (2.11.14.), 3. N.M.C. Dilrukshi (2.11. 85)

800m Men: G.R. Chathuranga SP ( 1.53. 34), 2. C. Aravindan UVA (1.54.54), 3. B.R.S.T. Bulugahapitiya CP (1.54.83)

Shot Putt Men: 1. W.S.M. Fernando WP (15. 44m), 2. R. Samitha Jayawardena NWP (15.27m), 3. A.I.D. Perera WP (14.26m)

Triple Jump Women: 1. B.M. Hashini Prabodha NWP (12.62m), 2. K.A.T. Lakshani NWP (12.19), 3. G.R.S.P. Karunanayake SGP (11.70)

Discus Throw Women: P.A.I. Madurangi WP (40.89m), 2. A.G.V.Y. Lakmali NCP (40.45m), 3.H.A. Maneesha Dilrukshi SP (38.24)

Pole Vault Men: 1. S. Eranga Janith WP (5.50m), 2. A Pauvitharan NP (94.50m), 3. H.A.N.G. Samarasinghe NCP (4.40m)

5000 m Women: 1. G.M.S.R. Wijewickrama SGP (15.09.61), 2. Upul Kumara UVA (15.09.64), 3. R.M.S. Pushpakumara WP (15.09. 87)

10000m Women: 1. H.M.N Nandasena EP (36.21.9, 2. A.N.L. Ariyadasa SGP (36.28.0), 3. L.H. Shamalee Anusha UVA (38.44.2)

Hammer Throw Women: 1. A.W.S.M. Amarasinghe SP (44.85m), 2. H.A.A.A. Lakshika WP (44.15m), 3. S.N. Ratnasiri SGP (42.18m)

High Jump Women: 1. Dulanjali Ranasinghe WP (1. 67m), 2. Muditha Madushani NWP (1.58m), 3. D.K.V.S. Abeyratne SGP (1.50m)

100m Hurdles Women: 1. Lakshila Sugandhi WP (13.90), 2. Ireshani Rajasinghe NWP (14.0), 3. W.A.S. (14.69)

100m Hurdles Men: R.R.D Rantunga SGP (14.4), 2. K.W.S. Randeera WP (14.8), 3. W.M.U. Kumara SGP (14.9)

400m Women: 1. K.G.D.M.S. Kumarasinghe CP ( 55.61), 2. M.O. Udyangani UVA ( 57.28), 3. G.A. Shayama Dulani SP (58.05)

400m Men: A.M.L.P. Gunaratne Uva ( 48.00), 2. R.M. Rajakaruna WP (48.24), 3.. Y.M.W.G.S.D. Gunaratne CP (48.70)

Triple Jump : Men: 1. M.N. Safreen Ahameel SP (15.42m), 2. I.D.D.S.S. Jayasinghe (15.32m), 3. L.W.C. Kumarasiri WP (15.28)

1500m Women: 1. N.M.C. Dilrukshi NWP (4.33.87), 2. WM.P.N. Kumari CP (4.38.14), 3. W.P.E.R. Dulakshi SP (4.41.14)

Javelin Throw Men: 1. D.S. Ranasinghe SP (72.03m), 2. R.N. Kumara NCP (66.17m), 3. W.B.R.M. Fernando NWP (63.91m)

1500m Men: 1. G.R. Chathuranga SP (3.57.88), 2. H.M.E.U.B. Herath CP (3.58.45), 3. RAS Lakmal NWP (3.59.68)

100m Women: 1. D.T. Amasha CP (12.13), 2. W.V.L. Sugandhi WP (12.31), 3. S.H. Henderson WP (12.57)

100m Men: 1. K.S.L. Wickramasinghe SP (10.85), Y.C.M. Yodasinghe SGP (10.91), 3. P.A.C.L. Kumara NCP (10.99)

4X100 Women: 1. North Western Province (3.54.47), 2. Southern Province (3.56.73), 3. Western Province (3.58.35)

4X100 Men: 1. Western Province (3.19.96), 2. Central Province (3.20.14), 3. Uva Province (3.20.86) 

Comments