Kegalu girls win twin titles at TT c’ships | Sunday Observer

Kegalu girls win twin titles at TT c’ships

The winners: Thashini Rehansa, Thanuja Dewnitha, Senuki Nithaya, Dewsara Dihen, Senuki Thasanga, Vikum Kesara, Maleesha Sandali, Rithik Chamika, Ruhini Rovinya, Chamod Kulasekera, Kavindu Chiran, Chameesha Thushadi, Chanuka Sri Bandara and JA Cader with their trophies
The winners: Thashini Rehansa, Thanuja Dewnitha, Senuki Nithaya, Dewsara Dihen, Senuki Thasanga, Vikum Kesara, Maleesha Sandali, Rithik Chamika, Ruhini Rovinya, Chamod Kulasekera, Kavindu Chiran, Chameesha Thushadi, Chanuka Sri Bandara and JA Cader with their trophies

Senuki Nithaya and Ruhini Rovinya both of Kegalu Balika Vidyalaya clinched a double in the girls’ category at the Sabaragamuwa Province Novices, Intermediate and Age group Table Tennis Championship 2020 held at the Swarnajayanthi Maha Vidyalaya Kegalle on February 22 and 23.

Nithaya won the under-10 and 12 Singles events while Rovinya won the under-18 and Novices Singles event respectively.

Kegalle Zahira Vidyalaya Organized this tournament for the first time and no application fees were charged from the players.

SM Kuraisha the Principal of Kegalle Zahira Vidyalaya was the chief guest at the closing ceremony.

Results (Finals all singles): Girls

U-8: Thashini Rehansa (Dudley Senanayake Central, Tholangamuwa) beat Minadi Sehansa (Dudley Senanayake Tholangamuwa) 11/1, 11/6

U-10: Senuki Nithaya (Kegalu Balika) beat Pansiluni Nanayakkara (Ferguson High School Ratnapura) 11/7, 11/4

U-12: Senuki Thasanga (Kegalu Balika) beat Bhanuji Manthoshi (Kegalu Balika) 13/11, 11/7

U-15: Maleesha Sandali (Ferguson HS) beat Ruhini Rovinya (Kegalu BV) 11/5, 11/4

U-18: Ruhini Rovinya (Kegalu BV) beat Sakuni Amoda (Ferguson HS) 14/12, 8/11, 11/9

Novices:

Ruhini Rovinya (Kegalu BV) beat Sakuni Amoda (Ferguson HS) 11/6, 11/8

Intermediate Women:

Chameesha Thushadi (Kegalu BV) beat Praboda Mallawa (Kegalu BV) 11/6, 11/5

Boys:

U-8: Thanuja Dewnitha (St. Mary’s, Kegalle) beat Methuka Vinuwara (Kegalu Vidyalaya) 11/4, 11/8

U-10: Dewsara Dihen (Kegalu Vidyalaya) beat Tharuja Dewnitha (St. Mary’s, Kegalle) 11/8, 11/6, 12/10

U-12: Vikum Kesara (Dudley Senanayake Central) beat Minaga Menthusa (Kegalu Vidyalaya) 12/10, 11/8

U-15: Rithik Chamika (St. Mary’s, Kegalle) beat Arosh de Silva (Kegalu Vidyalaya) 10/12, 11/6, 11/7

U-18: Chamod Kulasekara (St. Mary’s, Kegalle) beat Rithik Chamika (St. Marys, Kegalle) 11/5, 11/9

Novices:

Kavindu Chiran (Old Vidyalians TT Club) beat Rithik Chamika (St. Mary’s College Kegalle) 11/9, 9/11, 11/7

Intermediate:

Chanuka Sri Bandara (St. Mary’s, Kegalle) beat Kavindu Kumudanjana (St. Mary’s) 11/6, 11/8

Veterans: JA Cader (Zahira Vidyalaya Sports Union Kegalle) beat Lasantha Ranaweera (Kegalu Vidyalaya Parents TT Club) 5/11, 11/6, 11/8

 

Comments