New Cabinet sworn in | Sunday Observer

New Cabinet sworn in

A new Cabinet consisting of a total of 28 ministries and 40 state ministries were sworn in before President Gotabaya Rajapaksa, a short while ago.

New Cabinet:

  1.     The President holds the portfolios of Defense ministry.
  2.     Prime Minister Mahinda Rajapaksa - Minister of Finance, Minister of Urban Development & Housing, Minister of Buddha Sasana, Religious & Cultural Affairs
  3.     GL Pieris – Minister of Education
  4.     Nimal Siripala De Silva - Minister Labour
  5.     Pavithra Wanniarachchi – Minister of Health
  6.     Dinesh Gunawardena – Minister of Foreign Affairs
  7.     Keheliya Rambukwella - Minister of Mass Media
  8.     Douglas Devananda- Minister of Fisheries
  9.     Gamini Lokuge - Minister of Transport
  10.     Bandula Gunawardena - Minister of Trade Development
  11.     RMCB Ratnayake- Minister of Wildlife, Forest Conservation
  12.     Janaka Bandara - Minister of State Services
  13.     Chamal Rajapksa - Minister of Irrigation Development
  14.     Dullas Alahapperuma - Minister of Power and Electricity
  15.     Wimal Weeransa - Minister of Industry Development
  16.     Johnston Fernando - Minister of Roads and Highways
  17.     Mahinda Amaraweera - Minister of Environment
  18.     SM Chandrasena - Mnister of Land Development
  19.     Mahindananda Aluthgamage - Minister of Agriculture
  20.     Vasudeva Nanayakkara - Minister of Water Supply
  21.    Udaya Gammanpila - Minister of Energy
  22.     Dr.Ramesh Pathirana - Minister of Plantations
  23.     Prasanna Ranathunga - Minister of Tourism
  24.     Rohitha Abeygunwardena - Minister of Ports and Naval
  25.     Namal Rajapkasa - Minister of Youth and Sports
  26.     Ali Sabry - Ministry of Justice

 


********************************************************************************
(9:59) New State Minister:

  1.     Chamal Rajapaksa – State Minister of Defense and Internal Security,  Minister of Disaster Management
  2.     Priyankara Jayaratne – State Minister of Finance
  3.     Duminda Dissanayake – State Minister of Power, Energy and Enterprise Development
  4.     Dayasiri Jayasekara – State Minister of Batik, Handloom, Textiles and Local Apparel Production
  5.     Lasantha Alagiyawanna –State Minister of Enterprise Development
  6.     Sudarshani Fernandopulle -State Minister of Prisons Reforms and Prisoners’ Rehabilitation
  7.     Shehan Semasinghe – Samurdhi, Micro Finance, Self-Employment and Business Development
  8.     Anuradha Jayaratne – State Minister of Rural Paddy Fields and Tanks, Reservoirs and Irrigation Development
  9.     Arundika Fernando – State Minister of Coconut, Kithul, Palmyra and Rubber Crop Promotion & Related Export Diversification
  10.     Nimal Lazna – State Ministerof Rural , road and infrastruction facitilities
  11.     Vidura Wickramanayake – National Heritage, Performing Arts and Folk Art Promotion
  12.     Jayantha Samaraweera – State Minister of Container Terminal, Port Facilities, Boats and Shipping Industries Development
  13.     Roshan Ranasignhe – State Minister of Land Management Affairs, State Enterprise Lands and Property Development
  14.     Sanath Nishantha – State Minister of Development of Rural and Regional Water Network
  15.     Kanaka Herath – State Minister of Tea Estate Plantation Crops and Tea Export Promotion
  16.     Tharaka Balasuriya – Regional Cooperation
  17.     Sarath Weerasekara – State Minister of Provincial Councils and Local Government
  18.     Vidura Wickramanayake – State Minister of National heritage , performing arts, local artist development state mnister
  19.     Vijitha Berugoda –State Minister of Sunday School, Bhikku , Pirivena Education and Buddhist Universities state minister
  20.     Dinu Amunugama -  State Minister of Vehicle regulation, Bus and Train Transport and Motor vehicle
  21.     Wimala Weeradissanyake – State Minister of Wildlife , Forest Resources Development.
  22.     Indika Anuruddha – State Minister of Housing Construction,
  23.     Kanchana Wijesekare - Minister of Fisheries, Aquatic,  Fisheries & Aquatic Resources Development,
  24.     Siripalan Gamlath – State Minister of Mahaweli , Housing Construction
  25.     Sadhasivam Viyalendran – State Minister of Postal Services, Mass Media Vocatioonal development state minister
  26.     Thenuka Vidanagamage – State Minister of school sports development and
  27.     Sisira Jayakody – State Minister of ayurvedic hospital development
  28.     Mohan de Silva :State Minister of Regulation of Fertiliser Production and Supply, Use of Chemical Fertiliser and Pesticides.
  29.     Piyal Nishantha De Silva – State Minister of Women & Child Affairs , preschool and Primary , School infrastructure and educational services
  30.     Lohan Rathwaththe :State Minister of Gem and Jewelry related Industries.
  31.     Prasanna Ranaweera – State Minister of Brass, Clay Cane, Furniture and local industrial development
  32.     Dilum Amunugama : State Minister of Vehicle Regulation, Bus Transport Services, Carriages and Automotive Industries.
  33.     D V Chanaka – State Minister of Aviation Service, Zonal export development
  34.     Shashendra Rajapaksa – State Minister of plantation development, Carbonic food development
  35.     Nalaka Godahewa – State Minister of Urban development , coastal protection,
  36.     Jeewan Thondaman – State Minister of Hill Country, Infrastructure & Community Development
  37.     Ajith Nivard Cabraal - State Minister of financial, capital market develpment
  38.     Seetha Arambepola – State Minister of skills development , vocational education , research and new invention.
  39.     Janaka Wakkumbura :State Minister of Development of Small Plantation Crops including Sugarcane, Maize, Cashew, Pepper, Cinnamon, Cloves, and Betel Allied Export Promotion.

 

 
 


****************************************************************
District coordination committee - (09:15)

  1. Matara – Nipuna Ranawaka
  2. Nuwara Eliya – S.B. Dissanayake
  3. Colombo – Pradeep Undugoda
  4. Gampaha – Sahan Pradeep Withana
  5. Kalutara – Sanjeewa Edirimanne
  6. Kandy – Wasantha Yapa Bandara
  7. Matale – Nalaka Bandara
  8. Galle – Sampath Atukorale
  9. Hambantota – Upul Galappatti
  10. Vavuniya – L. Dileepan
  11. Mannar and Mullaitivu – Kader Masthan
  12. Ampara – D. Weerasinghe
  13. Jaffna – Angajan Ramanathan
  14. Kilinochchi – Douglas Devananda
  15. Trincomalee – Kapila Atukorale
  16. Kurunegala – Gunapala Rathnasekara
  17. Puttalam – Ashoka Priyantha
  18. Anuradhapura – H. Nandasena
  19. Polonnaruwa – Amarakeerthi Atukorale
  20. Badulla – Sudarshana Denipitiya 
  21. Monaragala – Kumarasiri Ratnayake
  22. Ratnpaura – Akila Ellawala
  23. Kegalle – Rajika Wickremesinghe


****************************************************************

 


Email
 
Facebook
 
Twitter
  
Pinterest0
 
WhatsApp
 
Viber
 

Comments